Як навчитися кататися на лижах?

Опубликовал admin | Спорт | середа 20 березня 2013 20:58


Як навчитися кататися на лижах?

Лижі – це чудовий зимовий вид спорту, популярність якого з кожним роком тільки зростає. Тому питання про те, як правильно кататися на лижах, залишається актуальним для багатьох людей. Зрозуміло, що найкраще вчитися кататися на лижах з інструктором, але ця можливість є далеко не у всіх. У цій статті ми постараємося дати поради новачкам, які збираються навчитися кататися на лижах. Поїхати на гірських лижах – це нескладно, і ми розповімо про основні техніках катання на лижах прямо зараз.

Правильна техніка пересування на лижах – це така система рухів, за допомогою якої лижник домагається максимальної ефективності всіх своїх дій. Грамотно підібрана і добре освоєна техніка допомагає лижнику цілком реалізувати свої можливості і досягти результату, відповідного рівню його фізичної підготовки. Оцінити техніку пересування на лижах можна по ефективності рухів і результативності; їх природності і економічності. У класифікації техніки пересування на лижах налічується понад 50 методів, серед яких основними є класичний хід і коньковий.

Класичний хід на лижах

До класичних лижних ходів (традиційне їх позначення – “Classik” або “Cl”) відносяться:

 • одночасні ходи: однокрокового, двухшажний, бесшажний;
 • поперемінні ходи – двухшажний і четирехшажний.
 • Основний рух в класичному стилі має напрямок по діагоналі, а рух вперед реалізується поперемінним поштовхом ногою і рукою.
  Лижі рухаються паралельно відносно один одного. Хороші лижі не прослизати тому через зчеплення між кристалами снігу і ковзаючою поверхнею лижі. Треба відзначити, що класичний лижний хід є найбільш зручним при русі поза лижних трас, так що при виборі туристичних лиж, варто звернути увагу саме на «класику».

  Класична техніка дозволяє найбільш безпечно і природно використовувати для спусків на лижах будь гірські схили, але важливо враховувати підготовку спортсмена, його досвід і вміння. Однак для гірськолижних трас ця техніка не підходить. Вона, безумовно, дає необхідні навички, але для гірськолижних трас необхідна спеціальна тренування, про що буде розказано нижче.

  Коньковий стиль

  До коньковим лижним ходам відносяться:

 • одночасні ходи: однокрокового, двухшажний, полуконьковий;
 • попеременний двухшажний хід;
 • коньковий хід без відштовхування палицями (з махом і без махів руками).
 • Коньковий хід на лижах – значно більш молодий стиль, він зародився в 50-х роках двадцятого століття. Довгий час цей хід був лише вправою для вивчення поворотів, відштовхування і переступання в ковзному кроці. Як окремий спосіб пересування на лижах він став застосовуватися завдяки вдосконаленню лижних трас і появи пластикових лиж: цей стиль дозволяє розвинути вищу швидкість, в порівнянні з іншими, на добре укатаних, широких трасах. Тому на сучасних змаганнях застосування класичних і конькових лижних кроків розділене. При пересуванні коньковим способом дії лижника трохи нагадують дії людини, що біжить на ковзанах – це і дало назву стилю.

  Розповімо, як правильно кататися на лижах конькових ходом. При русі цим стилем людина відштовхується внутрішнім ребром однієї з лиж назад і в сторону – так званий коньковий упор. Вага тіла при цьому повинен переноситися на іншу лижу, яка в цей момент є ковзної. Після цього, рух повторюється з іншої ноги. Відштовхування повинне виконуватися зі ковзної лижі. При пересуванні коньковим стилем активно працюють руки, відштовхування може відбуватися як поперемінно, так і одночасно – в узгодженні з ритмом роботи ніг. Зупинки лижі в циклах ковзанярського ходу немає, це ще одна відмінність від класичного стилю. Є так само варіанти пересування і без відштовхування руками. Як правило, на рівних ділянках траси відштовхування руками виконується одночасно, а на підйомах може бути і поперемінним. Це залежить від крутизни підйому.

  Гірські лижі

  Катання на гірських лижах – найбільш видовищний вид спорту серед усіх лижних стилів. Його суть полягає в швидкісному спуску по заздалегідь підготовленій трасі. Зрозуміло, цей вид спорту може бути травматичний для непідготовлених людей, але при грамотній підготовці він може принести вам багато задоволення і веселощів!

  Дисципліни гірськолижного спорту розділяються на слалом, могул, лижна акробатика, швидкісний спуск та багато інших. Гірські лижі найкраще освоювати разом з тренером, але самостійно навчитися кататися на гірських лижах нескладно, потрібно всього лише дотримуватися обережності. Передбачається, що людина, яка вирішила навчитися кататися на гірських лижах, вже знайомий з іншими стилями: класичним і коньковим. Тому відразу перейдемо до відмітних особливостей цієї техніки.

  Дуже важливим елементом конькового стилю – стійка. Вона є запорукою безпечного та зручного катання. При правильній стійці, вага лижника повинен розташовуватися над серединою лижі, для поворотів використовуються невеликі рухи корпуса вперед і назад. При роботі ногами, тіло повинно залишатися нерухомим, в положенні стійки лижник повинен відчувати себе комфортно і розслаблено.

  Падіння і повороти на лижах

  Чи можна кататися на лижах без спеціальної довгої підготовки? Так, можна, але це буде травмонебезпечно. Тому краще вивчити кілька спеціальних прийомів, які зроблять Ваше катання зручним і безпечним. Одним з важливих навичок, якою повинен володіти лижник, незалежно від його стилю, є вміння падати. Це і засіб відрегулювати свою швидкість, і спосіб зберегти себе в цілості і неушкодженості на поганий трасі. Падати найкраще на бік. При цьому потрібно широко розкинути руки. Під час падіння на схилі буде безпечніше, якщо м’язи буду напружені – це дозволить не скотитися далеко. При таких падіннях важливо зупинити обертання, скочуватися найкраще головою вгору – це теж вимога техніки безпеки. Вкрай важливо відпрацювати падіння кілька разів, особливо, якщо щось не виходить: треба навчитися самостійно визначати хід падіння.

  Розучування розворотів не представляє праці, але без нього можна легко заплутатися в лижах і палицях. Вивчати розвороти переступанням найкраще на рівному місці. Палки відкидають у бік, п’яти лиж перехрещуватися не повинні. Піднімаючи носки, потрібно здійснювати переворот приблизно на 90 градусів (або більше). Очевидно, що починати переступання найкраще з ноги, ближньої до напрямку розвороту. Поворот на гірських лижах здійснюється інакше. Наприклад, при різаному повороті лижі ставляться на кант, і на них здійснюється безпосередньо поворот. Найкраще вивчати цю вправу на невеликій швидкості.

  У нашій статті ми постаралися освітити всі аспекти техніки катання на лижах. Тепер ви можете купити або взяти в оренду лижі і з легкістю ними скористатися. Неважливо, який стиль ви виберете – адже ви вже знаєте, як навчитися кататися на лижах. Залишилося застосувати теоретичні знання на практиці. М’якого вам снігу, швидкої гарною траси і чудового настрою, який вам забезпечить прогулянка на лижах!


  Прокоментуй! »

  Ще не має коментарів..

  Стрічка RSS коментарів цього запису ... TrackBack URI

  Оставьте комментарий

  You must be logged in to post a comment.