Як вивчити ноти?

Опубликовал admin | Розваги | середа 20 березня 2013 21:15


Як вивчити ноти?

Рано чи пізно практично кожен музикант-самоучка стикається з необхідністю освоєння музичної грамоти. І найбільш важливою частиною цієї грамоти безумовно є ноти. У статті я розповім вам про те, як вивчити швидко ноти. Два-три дні регулярних занять за цією методикою дозволять вам грати по нотах на фортепіано або гітарі, скрипці чи акордеоні, або на якомусь іншому музичному інструменті.

Як вивчити ноти – скрипковий ключ

Для початку потрібно сходити в музичний або в будь канцелярський магазин, або відділ у торговому центрі, і купити нотний зошит. Відкрийте зошит – ви побачите строчки з п’ятьма нотними лінійками – нотоносца або, по-іншому, нотні стани. На початку другої лінійки знизу намалюйте крапку – це буде нота сіль – початок так званого скрипкового ключа. Малюється він так: спочатку від цієї точки проводиться спіраль навколо самої точки по годинникової стрілки. Потім лінія йде вгору, над нотоносцем малюється петелька проти годинникової стрілки, проводиться майже пряма лінія вниз під нотоносець, яка потім закінчується невеликим півколом (за годинниковою стрілкою) з точкою – трохи не доходячи до самої нижньої лінійки нотоносца – ця точка буде відповідати ноті До. Ось у нас і вийшов скрипковий ключ. Можете навіть подивитися в Інтернеті, як він виглядає, набравши в пошуковій системі «скрипковий ключ» і включивши пошук по картинкам. Скрипковим він називається тому, що, по-перше, саме в цьому ключі найзручніше записувати ноти для гри на цьому музичному інструменті, а по-друге, його форма нагадує форму скрипки. Існують і інші ключі, яким відповідає інше розташування нот на нотоносце – наприклад, басовий, терцового, проте вивчення нотної грамоти найзручніше починати саме зі скрипкового ключа.

Знайомимося з нотами по фортепіано

Ноти ми будемо малювати зліва направо від скрипкового ключа. Тепер давайте намалюємо під нотоносцем додаткову лінійку довжиною близько полусантіметра і на ній гурток – це буде нота до першої октави – можна сказати, основна нота в освоєнні читання нот для гри на фортепіано або на електронному синтезаторі. На самому музичному інструменті знайти її неважко – ця біла клавіша знаходиться трохи лівіше середини клавіатури ліворуч від двох чорних клавіш, про значення яких я розповім вам трохи нижче. Тепер намалюйте на нотоносце ще один гурток – правіше попереднього і під нижньою з п’яти лінійок. Це буде нота Ре – знайти її на фортепіано дуже просто – це наступна за До біла клавіша. Нота Мі знаходиться відразу за Ре – праворуч від двох чорних клавіш, а на нотоносце вона розташовується на нижній лінійці. Між двома нижніми лінійками знаходиться нота Фа. На фортепіано, як ви вже здогадалися вона розташовується відразу за Мі – зліва від трьох чорних клавіш. Натискаючи білі клавіші далі, ми зіграємо ноти Соль, Ля і Сі, а наступна нота, яка буде знаходитися зліва від двох інших чорних клавіш, теж буде До, але вже на октаву вище, тобто до другої октави. На нотоносце, як неважко порахувати, вона буде розташовуватися між двома верхніми лінійками. Потренуйтеся деякий час, записуючи ноти й програючи їх на музичному інструменті і навпаки – пробуйте записати програні ноти. Дуже скоро ви почнете це робити автоматично.

Знаки підвищення і пониження

Ось ми і дісталися до призначення чорних клавіш на фортепіано.
Щоб зрозуміти їх значення, потрібно вивчити так звані знаки альтерації або знаки підвищення і пониження ноти на підлогу тони, або скасування підвищення і пониження. Ці знаки можуть ставитися в двох випадках: або, безпосередньо, перед змінною нотою, або поруч з ключем, вказуючи на те, що нота, що знаходиться на тій же лінійці, що і знак, буде постійно гратися з підвищенням або пониженням. Знаки ці називаються дієз, бемоль і Бекар. Дієз означає підвищення на пів тона, бемоль – пониження на підлогу тони, а бекар – це знак відміни дієза або бемоля. Він ставиться в тих випадках, коли потрібно взяти чисту ноту для того, щоб проігнорувати вказівки знаків підвищення або пониження, які стоять при ключі. Тепер подивіться на чорні клавіші фортепіано і візьміть ноту До дієз (вона ж – Ре бемоль) – ця чорна клавіша знаходиться справа вгорі від До і є лівій з двох чорних клавіш. Права клавіша – це Ре дієз або Мі бемоль. Тепер вам буде неважко зрозуміти значення і трьох інших чорних клавіш. І останнє: як ви, напевно, помітили, між Мі і Фа і між Сі та До немає чорних клавіш. Справа в тому, що між цими нотами проміжок і так становить пів тони, а тому в чорних клавішах просто немає необхідності.

Як вивчити ноти на гітарі

На гітарі буде дещо інший порядок розучування нот, проте, якщо ви уважно прочитали попередні глави, то без зусиль зможете підібрати вже відомі вам ноти і на цьому музичному інструменті. Що стосується корисної таблиці для вивчення нот на гітарі, то вона перебуває в цьому чудовому керівництві, яке я знайшов для вас: Як вивчити ноти на грифі. Будемо сподіватися, тепер ви не випробуєте проблем з тим, як вивчити ноти на будь-якому музичному інструменті.


Прокоментуй! »

Ще не має коментарів..

Стрічка RSS коментарів цього запису ... TrackBack URI

Оставьте комментарий

You must be logged in to post a comment.