Що таке антоніми?

Опубликовал admin | Навчання | середа 20 березня 2013 20:55


Що таке антоніми?

Навіть якщо ви вже давно закінчили школу, все одно не пізно розібратися в тому, що таке антоніми, в тому числі контекстуальні. Антоніми? це слова однієї частини мови з прямо протилежними лексичними значеннями, контрастні явища: добрий – злий, правда – брехня, говорити – мовчати, багато – мало, вгору – вниз, з’явитися – зникнути. Антоніми – це пари слів, в основі яких завжди лежить загальна ознака (ріст, вага, якість, кількість, почуття, час доби, простір), але значення протилежні.

Тепер повинно бути гранично ясно, що таке слова-антоніми. Однак це ще не вся необхідна для засвоєння інформація. У власних імен, числівників і займенників антонімів немає. Однак службові слова також можуть бути пов’язані антоніміческімі відносинами: за і проти, з і без (Вони люблять пити чай з цукром і без).

Класифікація слів-антонімів

За структурою слова-антоніми поділяються на:

 • разнокорневие (вперед – назад);
 • однокореневі: вони утворюються за допомогою протилежних за змістом приставок (входити – виходити), а також за допомогою приставки, яка додається до вихідного слову (монопольний – антимонопольний).
 • Зазвичай до антонімів відносять разнокоренние слова, але деякі лінгвісти вважають антонімами і такі пари слів: спокійний – неспокійний, великий – невеликий, любити – не любити. Тут антонім утворюється за допомогою заперечної частки “не”, приставок “біс”, “не” і т.д.

  З точки зору мови і мовлення є антоніми:

 • мовні (узуальние): вони існують у системі мови (гучний – тихий);
 • мовні (окказіональние): виникають в певному контексті. Найчастіше вони зустрічаються в прислів’ях і поезії.
 • Отже, що таке контекстуальні антоніми? Контекстуальні антоніми – це слова, які протиставляються в певному контексті. Це явище носить індивідуально-авторський характер: вовки і вівці (як ви розумієте, полярність значень цих слів у мові не закріплена). Письменник може відкрити протилежні якості у певних понять і протиставити їх у мовленні: сонячне світло – місячне світло, один рік – все життя, не мати, а дочка. Протиставлення подібних понять не відтворюється в мові. Це окказіональние (контекстуальні, мовні) антоніми.

  Антоніми з точки зору дії бувають:

 • співмірні: позначають дію і протидію (багатіти – бідніти, вставати – лягати);
 • несумірні: в широкому сенсі позначають дію і відсутність дії (запалити – погасити, думати – передумати).
 • Багатозначні слова і їх антоніми

  У різних значеннях багатозначне слово може мати різні антоніми.

  Наприклад: свіжий хліб – черствий хліб, свіжа думка-заяложена думка, свіжий вечір-задушливий вечір і т.д.

  Антитеза

  Антоніми можуть служити засобом поетичної виразності. Цей прийом називається антитезою. В основному антитеза характерна для поетичної та ораторської мови: “чорний вечір, білий сніг” (А. А. Блок). Антитеза зустрічається і в заголовках: “Товстий і тонкий” (А. П. Чехов), “Батьки і діти” (І. С. Тургенєв),

  Отже, тепер ви знаєте, що таке антоніми, приклади цих пар слів для вас не складуть праці. Запам’ятайте, що таке контекстуальні антоніми та антитеза.


  Прокоментуй! »

  Ще не має коментарів..

  Стрічка RSS коментарів цього запису ... TrackBack URI

  Оставьте комментарий

  You must be logged in to post a comment.