Аналіз роману “Євгеній Онєгін”

Опубликовал admin | Навчання | середа 20 березня 2013 20:55


Твір Пушкіна Олександра Сергійовича побачило світ у 1833 році. Але до цих пір воно хвилює людей. Кожен знає уривки з поеми напам’ять, знає всіх головних героїв. Для того, щоб зрозуміти, в чому секрет успіху твору, зробимо в цій статті аналіз роману Пушкіна Євгеній Онєгін.

Загальна характеристика роману

 • Напрямок та жанр. “Євгеній Онєгін” – це перший російський реалістичний роман соціально-психологічного спрямування. Причому роман цей написаний не прозою, а у віршах. Історія його створення охоплює кілька періодів творчості поета.
 • Ідеї та думки. Роман названий так само, як звуть головного героя, неспроста. Цим Пушкін підкреслив особливу значущість персонажа. В образі Євгенія Онєгіна, він хотів показати образ героя часу. За словами Пушкіна відмінною рисою молоді 19 століття було байдужість до життя, до її насолодам, поет називав це “передчасною старістю душі”.
 • Ще одна важлива ідея – це показати національний характер російської героїні. Тетяна показана не тільки як “російська душею” героїня, але і як ідеал жінки.
 • У цьому романі автор хотів ще показати дворянство, яке формувало головних героїв. З одного боку – це вищий світ Петербурга і Москви, пронизаний духом “порожнім” і “холодним”, з іншого дворянство провінції. Ставлення у поета до них було різне, що він і показав у романі.
 • Тематика. Роман охоплює великий життєвий матеріал. Тому проблематика і тематика твору настільки різноманітні й різнобічні. У ньому зображений у всіх подробицях соціальний, побутовий і культурний уклад всього російського суспільства початку 19 століття.
 • Проблематика. В основі проблематики твору лежить основна проблема суспільства того часу. Це протиставлення основної частини російського суспільства, прихильника національні традиції, європейськи освіченого російського дворянства.
 • Основні герої. У романі постійно йде протиставлення: міста – селі, національного – позанаціонального. Таким же чином протиставлені і герої роману. “Герой часу” постає перед читачем в образі Євгенія Онєгіна. Він виступає представником “російського байронізму”. Тетяна Ларіна є “милим ідеалом”, поет вклав в неї свої уявлення про російською характері. Володимир Ленський. Теж представник російського дворянства, але іншого типу – він юний романтик, мрійник, на відміну від байронічного Онєгіна.
 • Короткий аналіз глав

 • Аналіз 1 глави Євгенія Онєгіна. У першому розділі для того, щоб пояснити появу Онєгіна, настільки незвичайного героя, Пушкін докладно описує, що з ним трапилося. У підсумку глави стає зрозумілим, що існує суперечність. При всіх можливостях, які дає героєві блискуча столичне життя, він нею не захоплений. І в читача виникає питання, а чому ж він збайдужів до життя.
 • Аналіз 2 глави Євгенія Онєгіна. У другому розділі йде опис головних героїв, даються їх портретні характеристики, прорисовуються деякі риси характеру. І знову запитання, чому Онєгін сторониться сусідів, а от з Ленським сходиться? Адже вони настільки різні, настільки несхожі один на одного, як лід і полум’я.
 • Аналіз 3 глави Євгенія Онєгіна. Вважається, що в цій главі починається зав’язка конфлікту. Але чи став би Пушкін, з його поетичної енергією, розтягувати на дві глави експозицію. Роман він почав рішуче. Зав’язка роману полягає в суперечностях, що терзають героя, дивацтва його туги при всій пишності умов життя. Друга глава підводить до зміни середовища проживання, до зміни місць. Але і тут, в садибі, Онєгін сумує практично так само, як і в столиці. 3-я глава просто наступний крок цього сюжету. Героєві належить зіткнутися не з селом, а з почуттям, що нагадує стихію – з любов’ю. Почуття, яке спалахнуло в Тетяні та її вчинок, лист про любов, і є центральними в цій главі. І знову питання. Чому так несподівано прокинулася в Тетяні любов? І що штовхнуло її написати лист Онєгіна?
 • Аналіз 4 глави Євгенія Онєгіна. Глава демонструє читачеві реакцію головного героя на любов. Як оцінюють його пояснення в саду автор роману і Тетяна? Чи однаково? Навіщо авторові знадобилося демонструвати в цій главі святість Онєгіна і щасливу любов Ленського і Ольги?
 • Аналіз 5 глави Євгенія Онєгіна. Тут героя чекає нове випробування і постає питання: що переможе – бажання власного спокою, підкріплене свідомістю переваги над іншими людьми, або співчуття до чужої любові, чи поблажливість в дружбі? Глава відповідає на запитання. Яким чином Тетяні вдалося передбачити зіткнення Ленського з Онєгіним? Чим сон Тетяни схожий з іменинами?
 • Аналіз 6 глави Євгенія Онєгіна.
  У ній оголюється вся уявність почуття зверхності, властивого Онєгіна. Це є розв’язкою поєдинку з суспільством, який намічався в хандрящем Онєгіні і закінчився вбивством одного, юного поета. У живих залишилася тільки фізична оболонка головного героя, морально він зломлений. Засудження середовища, яку він зневажає, виявилося сильнішим його затаєних почуттів і щирих бажань. Питання, на які варто було б відповісти, Що сталося, як друзі раптом стали ворогами і зіткнулися у двобої? Хто ж все-таки винен в дуелі, в її сумному фіналі?
 • Аналіз 7 глави Євгенія Онєгіна. Вона побудована на 2-х подіях: відвідування Тетяною будинку, в якому живуть Онєгін і приїзд Тетяни в Москву. “Його тут немає”, герой відсутня. У читача посилюються коливання з приводу оцінки Онєгіна. Виникає ще велика невизначеність і загадковість в його фігурі. Потерпілий моральне фіаско, він, здавалося б, повинен бути нами засуджений. Сумніви, які долають Тетяну, і наганяють її в байдужість, наче, ще більше сприяють засудженню нами Онєгіна. Але у восьмому розділі Пушкін виводить нас з хибних помилок і не дозволяє нерозважливо засудити героя. Героя, який наприкінці роману виявляється здатним на щирі почуття і глибокі страждання. А тут поставимо питання: Чи змінилося ставлення Тетяни до Онєгіна, у зв’язку з усіма подіями?
 • Аналіз 8 глави Євгенія Онєгіна. У цій главі в Онєгіні виявляються можливості, яких у нього раніше не було. Герой вознісся, в ньому відкрилося безпосереднє, самозабутнє і ліричний почуття. Але, тим не менш, він опиняється в трагічному тупику. На думку Пушкіна, піти в любов, висловивши холодне презирство до суспільства, не є порятунком. Це і є розв’язка внутрішнього сенсу роману. А на питання нам належить відповісти: А чи правда, Онєгін любить Тетяну, але чому ж вона його тепер відкидає?
 • У цій статті ми зробили повний аналіз роману Євгеній Онєгін.


  Прокоментуй! »

  Ще не має коментарів..

  Стрічка RSS коментарів цього запису ... TrackBack URI

  Оставьте комментарий

  You must be logged in to post a comment.