Як розігнати відеокарту?

Опубликовал admin | Комп'ютери | середа 20 березня 2013 20:41


Як розігнати відеокарту?

Сучасні ігри для персональних комп’ютерів пред’являють все більш серйозні вимоги до апаратної частини наших ПК, в першу чергу до продуктивності відеокарт. Не раз було вже так, що на момент виходу чергової гри, ще не існувало відеоакселераторів, здатних забезпечити необхідне для комфортної гри швидкодію. Наочним прикладом може бути той же Crysis, випущений в 2007 році – на момент початку продажів гри, існуючі відеокарти дозволяли комфортно грати тільки на середніх налаштуваннях якості. Основним параметром, що показує продуктивність відеокарти, є такий показник, як видається кількість кадрів в секунду – fps. Чим він вищий, тим краще, але більш-менш комфортно можна грати вже при 25 fps.

Однак, якщо у вас, в цікавій для вас грі, комп’ютер видає замість 25 всього 21-22 fps, не поспішайте бігти в магазин за новим, більш потужної, але і істотно більш дорогий відеокартою. Можливо, вам вдасться підвищити продуктивність відеокарти, змінивши її характеристики програмним шляхом. Подібний процес називається розгоном або оверклокингом. Далі ми і постараємося розібратися, як розігнати відеокарту, замість її заміни.

Застереження

Увага! Всі зміни в налаштуваннях, які виконуються при розгоні відеокарт, виходять за рамки передбачених. І можуть призвести до поломки відеоакселератора. Вся інформація, розміщена далі, носить довідковий характер і відповідальність за всі дії, які ви будете здійснювати зі своєю відеокартою, повністю лежить на тому, хто їх виконує.

У чому суть розгону відеокарти?

Всі сучасні відеокарти мають два параметри, які може програмно змінювати будь-який користувач. Це частота роботи пам’яті і частота, на якій працює ядро процесора відеокарти. Очевидно, що чим більше ці частоти, тим більшу продуктивність має відеоакселератор. Крім оперування частотами, просунутий оверклокер може підключати заблоковані на заводі конвеєри. Але в даній статті ми будемо розглядати тільки підвищення швидкодії, за допомогою нарощування тактових частот пам’яті і відеопроцесора.

Чому можливий розгін відеокарт?

Багато хто ставить питання, а чому взагалі можливий розгін відеокарт? Адже кожен виробник прагне до того, щоб його пристрою перевершували за своїми характеристиками продукцію конкурентів. А, значить, і кожна відеокарта повинна працювати на максимально можливих налаштуваннях.

Все це частково вірно – будь-який виробник розробляє нові акселератори з максимально можливою продуктивністю. Але на етапі практичного виробництва і застосування, спрацьовують деякі додаткові фактори. По-перше, сучасний відеопроцесор є складним пристроєм, що містить мільйони елементів в мікросхемі. Тому двох абсолютно однакових чіпів не буває – завжди знайдуться найдрібніші відхилення від ідеалу. При масовому ж виробництві кожна партія процесорів проходить вибіркову перевірку. Якщо певний відсоток обраних чіпів не задовольняє тестів на певних налаштуваннях частоти, то частоти знижують до тих пір, поки вся проверяемая партія не покаже прийнятний рівень стабільності в роботі. Цей досягнутий рівень встановлюється в якості штатного для всієї партії. Але, як ми вже писали раніше, всі мікросхеми різні і вам цілком може попастися та, яка стабільно запрацює на істотно більш високих частотах, ніж встановлені на заводі.

друге, нерідко виробники замість того, щоб налагодити виробництво недорогих чипів, штучно обмежують можливості процесорів старших серій відеокарт. Робиться це для того, щоб представити свої продукти у всіх цінових нішах ринку без вкладення чималих коштів у розробку принципово нових чіпів. Ось і виходить, що в тому випадку, коли ці обмеження встановлено програмним способом, користувач цілком може знайти спосіб їх відключити і отримати повноцінний топовий продукт за ціною значно дешевшого.

Як розігнати відеокарту NVIDIA?

Розглянемо процес розгону на прикладі відеокарт NVIDIA. До слова, розігнати відеокарту ATI можна за тими ж правилами. Перше, що необхідно зробити починаючому оверклокеру – переконатися в достатній потужності блоку живлення комп’ютера. Якщо ваш блок живлення в існуючій конфігурації працює на межі своїх можливостей, то всі спроби розгону заздалегідь приречені на провал – будь-яке збільшення частот або живлячої напруги підвищує споживану потужність і при відсутності запасу по потужності у БП призведе або до виходу з ладу БП, або ж до нестабільної роботи відеокарти.

Далі – переконайтеся в достатньому охолодженні відеокарти. Мова поки не йде про встановлення наддорогих систем охолодження на рідкому азоті. Просто переконайтеся, що відеокарта нормально обдувається набігають потоками від корпусних кулерів. Якщо вона затиснута в тісному корпусі і оснащена тільки пасивним радіатором, то приступати до розгону не рекомендується.

Якщо з блоком живлення і охолодженням все в порядку, починайте збирати і встановлювати необхідне для розгону програмне забезпечення. Перше, що вам знадобиться – програма, за допомогою якої ви будете виконувати маніпуляції з налаштуваннями відеокарти. Найбільш популярними є MSI Afrerburner, Riva Tuner, ATI Tray Tools. За допомогою останньої, можна тільки розігнати відеокарту Radeon. Перші ж дві дозволяють розігнати відеокарту GeForce, Radeon, Intel та інші. Друге, що Вам знадобиться – програми, за допомогою яких ви будете перевіряти стабільність роботи на кожному кроці розгону. В якості таких можуть виступати вимогливі до графіки гри або синтетичні тести типу 3DMark06 або FurMark. І третє – обов’язково знадобиться програма контролю стану відеокарти. З її допомогою ви будете стежити за температурою графічного процесора.

Отже, все встановили? Тоді приступаємо. Запускайте Riva (або MSI, ATI) і починайте покроково збільшувати частоту пам’яті. Розмір кроку краще вибрати невеликий – 25-50 МГц. Після кожного підвищення запускайте тестуючу програму і стежте за її прогоном. У тому випадку, якщо всі тести відпрацювали без помилок, можна ще на крок збільшити частоту. На деякому етапі відеокарта перестане працювати в нормальному режимі – з’являться артефакти зображення, почне зависати комп’ютер або вилітати тестуюча програма. Це означає, що ви досягли частоти перерозгону. Тоді поверніться на пару кроків назад і запишіть поточні значення частоти пам’яті. Тепер починайте подібним же чином оперувати частотами ядра процесора.

Цілком може виявитися, що для досягнення максимальної продуктивності відеокарти вам доведеться провести десятки і сотні тестів на різних комбінаціях частот пам’яті і процесора. Навіть дві відеокарти з однієї партії можуть відрізнятися один від одного з описаних вище причин.

В ході пророблених вище операцій, як правило, продуктивність відеокарти збільшується на 10-15%. Не настільки істотний приріст, як хотілося б, але іноді достатній, щоб домогтися необхідних для комфортної гри 25-30fps.

Додаткові можливості розгону

Крім описаної вище методики, існують додаткові можливості оверклокінгу відеокарт. За допомогою спеціальних утиліт, можна розблокувати програмно закриті елементи графічного процесора. Можна підвищувати напругу на ядрі процесора. Багато фанатів розгону вдаються навіть до апаратної переробці своїх відеоадаптерів. Але починаючому оверклокеру краще обмежитися описаним вище.

Як розігнати відеокарту на ноутбуці?

Розгін відеокарт на ноутбуках принципово нічим не відрізняється від розгону десктопних відеокарт. Врахуйте тільки два моменти. По-перше, система охолодження ноутбука істотно слабкіше потужних радіаторів і кольорів звичайних відеоакселераторів. Тому ризик перегріти графічний процесор при розгоні істотно підвищується. По-друге, в ноутбучних відкритих частіше блокується можливість змінювати частоти пам’яті і процесора на апаратному рівні, що робить розгін неможливим. Якщо ж подібна блокування не варто, то цілком можливо розігнати відеокарту Intel. Навіть інтегровану.


Прокоментуй! »

Ще не має коментарів..

Стрічка RSS коментарів цього запису ... TrackBack URI

Оставьте комментарий

You must be logged in to post a comment.