Що таке художній образ?

Опубликовал admin | Інтернет | середа 20 березня 2013 20:47


Що таке художній образ?

Художній образ є узагальненим відображенням дійсності у формі конкретних індивідуальних явищ. Розібратися, що таке художній образ, допоможуть такі яскраві приклади світової літератури, як Фауст або Гамлет, Дон Жуан або Дон Кіхот. У даних персонажах передані найбільш характерні людські риси, їх бажання, пристрасті і почуття.

Художній образ в мистецтві

Художній образ є найбільш чуттєвим і доступним людському сприйняттю фактором. У цьому сенсі образ в мистецтві, в тому числі і художній образ у літературі є не що інше, як наочно-образне відтворення реального життя. Однак тут необхідно розуміти, що завдання автора не просто відтворити, «продублювати» життя, його покликання – домислити, доповнити її відповідно до художніми законами.

Художня творчість від наукової діяльності відрізняє авторський, глибоко суб’єктивний характер. Саме тому в кожній ролі, в кожній строфі і на кожній картині є відбиток особистості художника. На відміну від науки мистецтво неможливе без вимислу і уяви. Незважаючи на це часто саме мистецтво в змозі відтворити дійсність набагато адекватніше, ніж академічні наукові методи.

Неодмінною умовою розвитку мистецтва є свобода творчості, іншими словами – можливість моделювати актуальні ситуації життя і експериментувати з ними, не озираючись на прийняті рамки пануючих уявлень про світ або загальноприйнятих наукових доктрин. У цьому сенсі особливо актуальний жанр фантастики, що висуває на загальний огляд моделі дійсності, дуже відмінні від реальної. Деяким письменникам-фантастам минулого, наприклад Карелу Чапеку (1890-1938) і Жулю Верну (1828-1905) вдалося передбачити появу багатьох досягнень сучасності. Нарешті, коли наука розглядає людський феномен багатосторонньо (суспільна поведінка, мова, психіка), його художній образ є нерозривної цілісністю. Мистецтво показує людину як цілісне різноманіття різних характеристик.

Можна з упевненістю сказати, що головне завдання художника – це створити художній образ, приклади кращих з них поповнюють час від часу скарбниці культурної спадщини цивілізації, роблячи величезний вплив на нашу свідомість.

Художній образ в архітектурі

В першу чергу це архітектурне «обличчя» будь-якого конкретного будови, будь то музей, театр, офісна будівля, школа, міст, храм, площу, житловий будинок або установа іншого роду.

Неодмінна умова для художнього образу будь-якої будівлі – це впечатляемость і емоційність. Одне із завдань архітектури в сенсі мистецтва – створення враження, певного емоційного настрою. Будівля може бути відчуженим від навколишнього світу і замкнутим, похмурим і суворим; може і навпаки – бути оптимістичним, легким, світлим і привабливим. Архітектурні особливості впливають на нашу працездатність і настрій, вселяють відчуття піднесеності; в протилежних випадках художній образ будівлі може діяти гнітюче.


Прокоментуй! »

Ще не має коментарів..

Стрічка RSS коментарів цього запису ... TrackBack URI

Оставьте комментарий

You must be logged in to post a comment.